‘Yaşa Fenerbahçe’ Marşının Unutulmaz Sesi Yaşamını Yitirdi

Türk sanat müziğinin usta isimlerinden Nesrin Sipahi, 89 yaşında hayatını kaybetti. Acı haberi Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay duyurdu. Akay, Sipahi’nin ani gelişen bir rahatsızlık sonucu vefat ettiğini söyledi.

Nesrin Sipahi’nin Türk Sanat Müziğine Katkıları:

Nesrin Sipahi, güçlü sesi ve yorumuyla Türk sanat müziğinin en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilir.

Seslendirdiği birçok şarkı klasikleşmiş ve hafızalara kazınmıştır.

Türk sanat müziğinin yeni nesillere aktarılmasında önemli rol oynamıştır.

NESRİN SİPAHİOĞLU KİMDİR?

Nesrin Sipahi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanına sahip olan ve 29 Ekim 1934’te İstanbul’da doğan bir Türk sanatçıydı. Müzik eğitimine klasik batı müziği ve şan dersleri alarak başladı.

Klasik Türk müziğine olan yeteneği fark edilince, büyük bestekâr Şerif İçli’den dersler aldı. 1953 yılında TRT Ankara Radyosu’nda kadrolu sanatçı olarak göreve başladı. Radyoda Ferit Ruşen Kam, Refik Ahmet Sevengil, Halil Bedii Yönetken, Suphi Ziya Özbekkan ve Ekrem Güyer gibi dönemin büyük hocalarıyla çalıştı. İlk plağı “Bir Rüzgârdır Gelir Geçer Sanmıştım” isimli çalışmasıydı ve 1957 yılında Odeon Plak Şirketi’nden çıktı.

Sanat yaşamında çeşitli başarılara imza atan Sipahi, 1965 yılında Tamer Yiğit’le başrolünü paylaştığı “Kalbimdeki Serseri” adlı müzikal filmde oynadı. Ayrıca 1974 yılında o dönemin Fenerbahçe futbolcularıyla kulübün bilinen ilk marşı olan, sözleri Fecri Ebcioğlu’na ait “Yaşa Fenerbahçe”yi seslendirdi.

1965’te yönetmenliğini Ülkü Erakalın’ın yaptığı “Veda Busesi” adlı filmde kullanılan şarkıları da seslendirdi. Türkan Şoray ve Tunç Okan’ın başrollerini paylaştığı bu filmdeki “Veda Busesi” şarkısı, Sipahi’ye Altın Plak Ödülü kazandırdı.

1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından devlet sanatçısı unvanı verilen Sipahi, uzun yıllar gazinolarda assolistlik de yapmıştır. Sanatçı, müziğe katkılarından dolayı 2016 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’ne lâyık görülmüş ve bu ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x