Bir Devrin Sonu mu? Glassnode Açıkladı: Bitcoin Altını Geçti!

Bitcoin, merakla beklenen 4. halving etkinliğine başarıyla tamamladı. Bunun ardından uzmanlar, BTC’nin kıtlığının etkilerini tartışamaya başladı. Analiz firması Glassnode, son dördüncü halving olayından sonra, Bitcoin’in ihraç kıtlığı açısından altını geçtiğini söylüyor. Peki bu ne anlama geliyor?

Bitcoin artık altından daha kıt bir varlık!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, başarılı halving’ten sonra 66 bin dolar seviyelerinde istikrar kazandı. Bu önemli olayın etkilerinin ne olacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor. Analiz firması Glassnode’un analistlerine göre, Bitcoin’in dördüncü halving olayı, BTC’nin ihraç kıtlığı açısından işer yaradı. Zira, Bitcoin bu bakımdan güvenli liman altını geçti. Bu bağlamda analistler, şu değerlendirmeyi paylaştılar:

Dördüncü yarılanma, Bitcoin’in altın ile karşılaştırılmasında önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor, çünkü tarihte ilk kez Bitcoin’in sabit durum ihraç oranı (%0,83) altından (yaklaşık %2,3) daha düşük hale geliyor. Böylece, en kıt varlık unvanında tarihi bir devir teslime işaret ediyor.

BTC’nin ihraç oranı, altının uzun vadeli arz artışının altına düştü

Analistler raporda, geçtiğimiz Cumartesi günkü halving olayında blok sübvansiyonunun blok başına 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düştüğü ya da günde yaklaşık 450 Bitcoin ihraç edildiğini belirtiyorlar. Bu gözlemi, Ark Yatırım Yönetimi analisti Yassine Elmandjra da not ediyor. Elmandjra bu haftaki Ark Disrupt bülteninde “yarılanmanın ardından, Bitcoin’in ihraç oranının altının uzun vadeli arz artışının altına düştüğünü” yazdı.

Elmandjra, altının yıllık ihraç oranının Glassnode raporunda belirttiği orandan daha düşük olduğunu kaydetti. Ancak yine de blok ödüllerinden elde edilen yarılanma sonrası yıllık Bitcoin arz artışından önemli ölçüde daha yüksek olduğunu belirtti. Bu doğrultuda analist, şu açıklamayı yaptı:

Geçtiğimiz Cuma günü, Bitcoin arzındaki büyüme tarihte dördüncü kez yarıya inerek yıllık %1,8’den %0,9 civarına düştü. Sonuç olarak, Bitcoin’in arz artışı uzun vadeli olarak 2023’te %1,7 civarında olacağı tahmin edilen altının altına düştü.

Bitcoin ve altın ihraç oranı. Kaynak: Glassnode.

Glassnode: BTC arzı, döngüler boyunca da azalıyor!

Bununla birlikte Glassnode analistleri, Bitcoin halving olaylarının mevcut işlem gören BTC arzı üzerindeki etkisinin, yalnızca çıkarılan kripto paralardaki azalma nedeniyle değil, aynı zamanda varlığın ve etrafındaki ekosistemin boyutunun genişlemesi nedeniyle de döngüler boyunca azalıyor olabileceğini açıkladı.

Bu arada, son verilere göre Bitcoin son 24 saat içinde %0,34 düşüşle 66.141 dolardan işlem görüyordu. Lider altcoin Ethereum ise aynı dönemde %1,52’lik artışla 3.250 dolara yükseldi. Toplam kripto piyasa değeri son 24 saat içinde %0,14 artış gösterdi. Böylece, yazı sırasında 2,44 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x